Kako uspešno proći demo čas?
Kada pričamo o apliciranju za posao za neku od online teaching kompanija, taj proces uglavnom izgleda ovako – pošaljete CV, zatim snimite self-introduction video (o kojem sam pisao ovde) i ukoliko je HR zadovoljan, poziva vas na intervju.
E sada dolazimo do glavnog dela koji se zove DEMO ČAS.
Šta je demo čas?
Demo čas u većini kompanija predstavlja i sâm intervju, dok je u nekim kompanijama ova vrsta časa većinski deo intervjua.
To je probni čas na kojem ćete prezentovati svoje sposobnosti nastavnika engleskog ili nekog drugog stranog jezika.
Dakle kao generalna proba benda pred svirku ili glumca pred pozorišni komad.
Tokom demo časa, sa druge strane kamere uglavnom se nalazi osoba koja vas intervjuiše pritom glumeći učenika kojem predajete. Nekada se desi da je sa druge strane zaista dete i taj čas ocenjuju supervizori.
Ovaj online čas, ukoliko izuzmemo osobu koja glumi učenika, ne bi trebalo da se razlikuje od budućih, pravih online časova koje ćete imati.
Dakle, ponašajte se isto kao što biste se ponašali i sa svojim učenicima.
Budite vedri, nasmejani, (ne usiljeni) i puni energije.
Takođe, imajte na umu da se demo časovi sa odraslima drastično razlikuju od onih namenjenih deci.
Demo čas sa odraslima
Ukoliko aplicirate za posao za kompaniju u kojoj će vaši učenici nisu deca, trudite se da se ponašate baš onako kao što sam opisao u self-introduction videu za odrasle.
Budite opušteni i profesionalni u isto vreme. Kao što sam pominjao i ranije, jednostavno stavite se na mesto osobe kojoj držite demo čas. Verovatno ne biste želeli nekog namrštenog namćora ili smorenog lika kojem nije do života.
Želeli biste da vidite prijatnog, nasmejanog i pre svega profesionalnog nastavnika engleskog koji će biti maksimalno produktivan.
Zašto?
Zato što vi više niste deca, vi plaćate nekog da vas nauči jezik i odvajate dragoceno vreme za to. Jednostavno ne želite da vam neko to vreme troši pričajući viceve.
Priprema demo časa
Što se same pripreme za demo čas tiče, većina kompanija će vam obezbediti materijal koji je potreban da pripremite za taj čas. S’ druge strane, postoje kompanije kao što je npr. AmazingTalker gde se dogovarate sa učenikom koju temu ćete obrađivati na demo času.
Materijal koji dobijete nemojte shvatiti olako. Posvetite dosta pažnje pripremi jer najveći izazov na početku, gotovo svima je time management.
Šta je time management u online predavanju?
Time management je vaša sposobnost da lekciju koncipirate tako da traje do poslednjeg minuta časa. Drugim rečima vaše online predavanje ne sme se završiti 10 minuta ranije, odnosno vaš čas se ne sme završiti a da pritom niste “pokrili” ni pola lekcije.
Demo čas sa decom
E sad kreće showtime! Demo čas u kompanijama koje uglavnom rade sa decom, mnooooogo se razlikuje od onog sa odraslima.
Sećam se kada sam počinjao da se bavim ovim poslom, aplicirao sam za kompaniju koja je verovatno većini poznata – iTutor (generalno “najpopularnije” kompanije na našim prostorima su iTutor, Bibo (Engoo) i Native Camp).
Nisam imao pojma kako predavati engleski online, ali jelte ja znam engleski, pričam k’o Amerikanac, s’ druge strane je neka Kineskinja, pfff
What can possibly go wrong?
...
„Dear Nem… After careful review of your application, we have elected to pursue other candidates at this time whose qualifications more closely match our needs for this position.”
Ko visoko leti...
Da, taj mejl me je poprilično grubo spustio na zemlju.
Da ne dužim sada priču, bio sam poprilično razočaran i odlučio sam da se posvetim nečemu drugom.
Nakon nekih godinu i po dana, sasvim slučajno naleteo sam na oglas u kojem traže nastavnika engleskog online. Poučen prethodnim iskustvom, zakazao sam čas pripreme kod nastavnika koji se već duže vreme bavi predavanjem online.
E sad, verovatno se pitate...
Zašto baš priprema kod nastavnika koji predaje engleski online...
...a ne kod onih profesora koji su u penziji a pritom su nas pripremali i za prijemni - znači proverena priča.
Dakle, došao sam na pripremni čas kod nastavnika koji predaje engleski online već nekoliko godina i nakon kraćeg uvoda, u 3 sekunde, demonstrirao mi je kako treba započeti demo čas.
Moja reakcija je bukvalno bila..
Ovo je nešto što ćete naučiti u ovom članku i upravo to je ono što će vas izdvojiti od ostalih.
Upravo to je ono što vas ne mogu naučiti nastavnici engleskog koji predaju u školama, nevezano da li su u penziji ili su tek počeli da se bave poslom u prosveti.
Priprema „učionice“
Vi možda ne predajete u školi ali to ne znači da ne možete napraviti prijatno okruženje od jednog dela vaše sobe... ili špajza.
Kao što sam već napomenuo ogromna je razlika između predavanja deci i odraslima. Što odraslih tiče sasvim je dovoljno da iza vaših leđa bude uredna pozadina, jednobojan zid sa možda nekom biljkom ili sličnim detaljem.
Ali kada predajete deci, morate se svojski potruditi.
Sva sreća, i kod predavanja Kinezima, pomažu nam baš oni... naši, domaći Kinezi.
U kineskim buticima imate apsolutno sve što vam je potrebno za pripremu vaše „učionice“ i to će vas pritom koštati kao pola gajbe piva ili jedna kafa u Starbaksu.
Elem, da se vratimo na dekoraciju. Ne postoji pravilo kako dekorisati pozadinu kada predajete. Jednostavno vodite se prostom logikom. Polepite po zidu neke dečje motive, ABC slova, brojeve... Nešto što će deci čas učiniti prijatnijim.
Takođe možete i od slova na zidu napraviti vaš nadimak koji ćete koristiti tokom svoje online teaching karijere.
Imajte na umu da je narodima iz Azije podjednako teško da izgovore Teacher Miodrag ili Predrag, kao što je Evropljanima teško da izgovore neka učestala Tajlandska imena – npr. Charoenrasamee.
Dakle kada predajete deci vi ste jednostavno pola nastavnik pola zabavljač i sa tom činjenicom se morate pomiriti.
Konkurencija je nemilosrdna i roditelji jednostavno imaju ogroman izbor pri odabiru nastavnika za svoje dete. Oni žele nastavnika koji će čas učiniti istovremeno zabavnim i edukativnim.
Sa tim stavom pristupićete demo času. Momenta kada vam osoba, koja vas intervjuiše, kaže: “Okay, now I’m going to act as a 6-year old kid” vi se transformišete u osobu koju sam malopre opisao.
Demo čas morate započeti sa jednim velikim i vedrim „HEELLOOO THEREEE!“
Osoba sa druge strane kamere mora da se oseti vas naboj enegrije.
Ovim „otvaranjem“ demo časa vi ste već pola posla obavili. Osoba koja vas intervjuiše vidi da znate suštinu predavanja deci, oseti naboj energije i svako dete bi se ovakom greetingu obradovalo (kada kažem dete, tu ne mislim na tinejdžere... oni su... pa recimo vrlo posebna vrsta)
Ali ne brinite, tinejdžeri će vas zavoleti… jednog dana… možda
Okej, šta dalje?
Nakon što se osvojili naizgled ledeno srce Kineskinje sa svojim greetingom, pre svega želite da se upoznate.
Sve vreme, imajte na umu da sve što biste inače radili u školi, u online svetu to ne funkcioniše baš tako.
Pre svega, deca kojoj predajete ne govore isti jezik kao vi. Vaš jedini „zajednički jezik“ je engleski koji pritom oni još uče, tačnije još uvek su početnici.
Zato je TPR krucijalan!
Šta je TPR?
TPR (Total Physical Response) jesu gestikulacije, uglavnom rukama, kojima pokušavamo da pojasnimo deci nešto što ne možemo objasniti rečima.
Dakle da se vratimo na upoznavanje.
Kada se predstavljate, govorite što sporije (dobro ne baš kao u ultra slow-motion-u) i pritom koristite TPR (pokazujte rukama na sebe ili na svoj name tag ukoliko ste ga napravili).
Nakon toga zamolite studenta da se vama predstavi.
Woohoo!
Prvi deo je završen.
Tokom rada sa decom, osim TPR-a, propsi (razne igračkice, plišane životinje, smajliji na štapićima, itd.) su nezaobilazni.
Iako ih neki nastavnici ne vole, propsi će vam biti pravi life-saver-i te ih obavezno koristite.
Deca (kao i odrasli) obožavaju da budu nagrađeni za sve što urade kako treba.
Nemojte im to uskratiti.
Za svaki tačan odgovor, nagradite ih grmoglasnim aplauzom, nekim rekvizitom u vidu trofeja ili im jednostavno dajte high-five!
Na ovaj način deci neće opadati koncentracija i nestrpljivo će iščekivati svako pitanje.
To je i suština svega – držati deci pažnju tokom časa i omogućiti im da što više pričaju.
Pritom, dok radite sve ovo, ni u jednom trenutku nemojte smetnuti sa uma onaj time management koji sam pominjao.
Većina kompanija ima neku svoju viziju kako časovi treba da izgledaju tako da imate određeni prostor za improvizaciju, ali ne više od toga.
U skladu sa tim, možete na početku časa, nakon upoznavanja, da pustite neku ritmičnu pesmicu za “warm up” kao npr. “Head, shoulders, knees and toes.”
Ovakav pristup će razmekšati i razbuditi decu pred sam čas i definitivno će biti više skoncentrisani.
Ovo su bili neki saveti za sve koji počinjete (ili ste već počeli) da predajete engleski ili neki drugi jezik online.
Ukoliko želite da ovaj posao postane full-time posao i da zarađujete preko $15 na sat onda ste svakako ispunili sve preduslove da krenete na Teaching Online kurs.
Na kursu ćete naučiti 3 različite metode predavanja online i kako da zarađujete preko $1000 mesečno predajući učenicima koji NISU iz Kine (jer je u Kini, nažalost zabranjen online teaching stranim nastavnicima).
Happy Teaching Online!
Nem